Vilniaus Žygimanto Augusto pagrindinėje mokykloje

2020-09-22 - 2020-12-10

1a ir 4c klasėse vykdomas socialinis ekologinis projektas „SODINAM“,

kurio tikslas ugdyti vaikų ekologinę savimonę medžių įvairovės, auginimo bei tausojimo kontekste, kurti bei plėtoti žaliąsias edukacines erdves ir sveiką aplinką mieste bei skatinti savanorišką veiklą.

Mokiniai peržiūrėjo ir susipažino su edukacinio filmuko medžiaga, kurio turinyje - sėklų daiginimas, sodinimas, priežiūra, klombų įrengimas, medžių persodinimas, pažintis su medžių mitologija, miškininku, Vilniaus miesto medžiais, parkais.

1a klasės mokiniai susipažino su medžių įvairove, rinko lapus, vaisius ir sėklas. Tyrinėjo, ieškojo panašumų ir skirtumų.

1a klasės mokiniai lankėsi parkuose, miške. Mokėsi atpažinti medžius, apžiūrėjo medžio kamieną, lapus, nuvirtusius ar nudžiūvusius medžius.

Vaikų mintys:

• Verkių parkas. Labai gražūs seni medžiai. Vienas medis panašus į vorą, ant kito prikalta daug inkilų.

• Tyrinėti buvo labai smagu. Vos spėjau viską fotografuoti.

• Atkreipiau dėmesį į medžių dydžius, rudeniškas lapų spalvas. Vaikščiojant miške jau darosi vėsu ir niūru, nesimato vabaliukų, skruzdėlyčių.

• Nufotografavau medį, kuris turi rankas.

• Rudeninis miškas turi savo kvapą. Tai drėgmės, supuvusių lapų ir samanų kvapas. Miškas ruošiasi žiemai.

• Lankiausi užburtame miške, mačiau įvairiausių medžių - klevą, beržą, kaštoną, ąžuolą. Ant visų pavyko užlipti ir pamatyti toli toli. Daug nukritusių lapų, kurie sudarė margą ir įvairiaspalvį kilimą. Gyvūnėlių nepavyko pamatyti.

• Fotografavau mišką su jaunais, nuvirtusiais, samanotais, sergančiais ir kt. medžiais bei lapais.

• Rudens atostogas praleidau pas senelius Panevėžyje. Šiame mieste prie Nevėžio upės yra nuostabaus grožio parkas. Jame nėra nei vieno nuvirtusio medžio, auga vien tik gražūs ir spalvoti klevai bei beržai. Beržai rudenį dažniausiai būna geltoni, o klevai susigėdę dažnai raudonuoja.

1a klasės nuotraukas žiūrėkite čia

4c klasės mokiniai žiūrėdami edukacinį filmą apie medžius sužinojo, kokią reikšmę miškas turėjo lietuvių kultūroje praeityje, lygino gautą informaciją su dabartyje esančiomis tradicijomis, bei gyvenimo įpročiais.

4 c klasės mokiniai lankėsi miškuose, parkuose, soduose. Stebėjo aplink esančią gamtą, ją analizavo. Tapo „miško tyrėjais“ ir rinko įvairias medžių dalis (lapus, vaisius, sėklas, nukritusios žievės fragmentus), kitą miške esančią augmeniją (samanas, kerpes). Klasėje mokiniai pristatė miške padarytas fotografijas, o surinktas medžiagas mokiniai dirbdami komandose nagrinėjo, rūšiavo, taip mokydamiesi atpažinti, atskirti ir palyginti skirtingus medžius bei jų dalis.

Vaikų mintys:

• Nueiti į mišką buvo labai linksma. Ten pririnkau daug riešutų ir skirtingų medžių lapų. Miške radau labai aukštą ir storą medį, apaugusį labai daug samanų.

• Būdamas miške jačiausi labai gerai. Sužinojau, kaip miške nustatyti, kur yra šiaurė.

• Man labai patiko grėbti lapus. Jie buvo labai spalvoti. Man labai patinka ruduo, nes tada su šeima skiriame daug laiko buvimui lauke.

• Nors ruduo atrodo liūdnas laikas, jis yra spalvotas. Buvo smagu vaikščioti per lapus, tyrinėti medžius ir smagiai praleisti laiką.

• Pamačiau kaip keli medžiai gali augti iš vieno medžio. Mane labai nustebino, kaip keičiasi medžių lapų spalva. Jaučiausi kaip tikroje pasakoje.

• Mane nudžiugino, kai aukštame medyje pamačiau voverę. Miške mačiau ir negyvą medį.

• Miške radau ąžuolą, kuriame buvo tokia didelė drevė, į kurią net pati įlindau.

• Aš buvau Klaipėdoje ir pastebėjau, kad ten miške visi medžiai buvo palinkę.

• Būdamas miške pamačiau, kaip išlindusios medžio šakos susiformavo į mažą tiltelį.

4c klasės nuotraukas žiūrėkite čia